تبلیغات
ایران کامپیوتر - مطالب تیر 1397

ایران کامپیوتر

چهارشنبه 13 تیر 1397


رکن اداره کننده و به عبارت دیگر قوه مجریه شرکت های سهامی اعضای هیات مدیره آن هستند. سهام داران با انتخاب اعضای هیات مدیره و اعتماد به حسن عملکرد و درایت آنان سرمایه های خود را به شرکت می سپارند و آنان نیز با بهره گیری از هوش و خلاقیت خود پس از انقضای سال مالی سود مناسبی عاید شرکت و سهام داران می کنند.
طبق مفاد ماده 107 " لایحه " هیات مدیره شرکت های سهامی از میان صاحبان سهام انتخاب می شوند بنابراین در زمان برگزاری مجمع عمومی برای انتخاب مدیران، مدیر منتخب حداقل باید دارای یک سهم از سهام شرکت باشد و اگر طبق اساسنامه تعداد سهام وثیقه مدیران از یک سهم بیشتر باشد بر اساس ماده 115 " لایحه " از تاریخ انتخاب یک ماه فرصت دارد تا نسبت به تکمیل آن اقدام نماید.
در مورد تعداد اعضای هیات مدیره در شرکت های سهامی خاص قانون ساکت است ولی در مورد شرکت های سهامی عام ماده 107 " لایحه " انتخاب حداقل پنج نفر را الزامی می داند.

    کدام اشخاص را نمی توان به سمت هیات مدیره شرکت برگزید ؟

برخی اشخاص را نمی توان به سمت مدیریت شرکت برگزید. شخصی که از هیات مدیره شدن ممنوع است، نمی تواند به عنوان مدیر عامل شرکت نیز انتخاب شود.
ممنوعیت هایی که در ماده 111 لایحه آمده عبارتند از :
1. محجورین : به عقیده دکتر اسکینی، صغیر ممیز با اجازه ولی خود طبق ماده 85 قانون امور حسبی، می تواند به عنوان مدیر شرکت انتخاب شود. طبق نظر دیگر ، صغیر ممیز را نمی توان به سمت مدیریت انتخاب نمود زیرا ماده 85 قانون امور حسبی مرتبط با تصدی کسب و پیشه می باشد نه مدیریت شرکت .
2. کسانی که حکم ورشکستگی آن ها صادر شده ( در این مورد نیاز به صدور حکم قطعی نمی باشد .)
3. محکومین قطعی دادگاه به ارتکاب جرایم سرقت ، خیانت در امانت ، کلاهبرداری، جرایمی که در حکم خیانت در امانت و کلاهبرداری، تدلیس، تصرف غیرقانونی در اموال عمومی و اختلاس، در مدت محرومیت.
این جرایم در صورتی موجب ممنوعیت می شوند که حکم قطعی صادر شود و شخص مجرم از حقوق اجتماعی محروم شود. محرومیت از سمت مدیریت به موجب لایحه، منحصر به جرایم تصریح شده در بند 3 می باشد.
4. به موجب اصل 141 قانون اساسی، رئیس جمهور ، وزیران و معاونان و کارمندان دولت نمی توانند به عنوان هیات مدیره و یا مدیر عامل هر نوع شرکت خصوصی، به جز شرکت های تعاونی ادارات و موسسات انتخاب شوند.
5. به موجب بند 3 ماده 15 قانون دفاتر اسناد رسمی، سردفتر و دفتر یار نمی توانند به سمت عضو هیات مدیره یا مدیر عامل شرکت های تجاری درآیند.
6. به موجب تبصره 2 ماده 241 لایحه، هیچ فردی نمی تواند اصالتاَ یا به نمایندگی از شخص حقوقی همزمان در بیش از یک شرکت که تمام یا بخشی از سرمایه آن متعلق به دولت یا نهدها یا موسسات عمومی غیردولتی است به سمت مدیر عامل یا عضو هیات مدیره انتخاب شود. متخلف علاوه بر استرداد وجوه دریافتی به شرکت، به پرداخت جزای نقدی معادل وجوه مذکور محکوم می شود.
نهادها یا موسسات عمومی غیردولتی است به سمت مدیر عامل یا عضو هیات مدیره انتخاب شود. متخلف علاوه بر استرداد وجوه دریافتی به شرکت، به پرداخت جزای نقدی معادل وجوه مذکور محکوم می شود.

    عزل هیات مدیره فاقد شرایط

به موجب تبصره ماده 111 لایحه ، " دادگاه شهرستان به تقاضای هر ذینفع حکم عزل هر مدیری را که برخلاف مفاد این ماده انتخاب شود یا پس از انتخاب، مشمول مفاد این ماده گردد صادر خواهد کرد و حکم دادگاه مزبور قطعی خواهد بود ".
اگر هیات مدیره یا مدیر عامل فاقد شرایط تصدی سمت باشند، برایصدور حکم عزل می توان به دادگاه مراجعه نمود و فرقی نمی کند مدیر از ابتدا شرایط تصدی سمت را نداشته یا پس از شروع فعالیت ، شرایط را از دست داده باشد. مثلاَ قبل از تصدی سمت ورشکست بوده یا پس از انتخاب شدن ورشکست شده است.

    ضمانت اجرای تصمیمات هیات مدیره فاقد شرایط قانونی

به عنوان مثال علی که عضو هیات مدیره است، ورشکست شود و با شخص ثالثی قرار داد امضا کند. در این حالت شرکت نمی تواند به بهانه ورشکستگی در مقابل ثالث اجرای تعهد نکند و طبق ماده 135 لایحه، تصمیمات هیات مدیره فاقد شرایط تصدی سمت در مقابل ثالث معتبر می باشد.
 

 • نظرات() 
 • چهارشنبه 13 تیر 1397

  بسیاری از کالا ها برای ورود نیاز به مجوز دارند و در اکثر اوقات علاوه بر مجوز واردات نیازبه مجوز برای خروج (ترخیص)هم  دارد .صدور این مجوزها بسته به نوع کالایی که وارد کرده اید به سازمان های  مختلف بستگی دارد مثلا اگر پزشکی باشد باید از اداره ی کل تجهیزات پزشکی مجوز گرفته شود و...

  کالاهایی که وارد می شود باید استاندارد بگیرند که این استاندارد در بعضی مواقع توسط نماینده ی استاندارد که در گمرک است همانجا تایید میشود و در بعضی مواقع نیاز دارد که بر روی کالا ازمایش انجام شود واین ازمایش ها  دارای قیمت های متفاوتی هستند و بین یک هفته تا دو ماه به طول می انجامد وهمچنین داشتن بروشور فارسی برای کالاهایی که وارد می شود امری ضروری است.
  *ورود کالاهای دست دوم به کشور ممنوع است مگر در مواقعی خاص که بعضی از کارخانه ها ،مراکز صنعتی نیاز به ورود ماشین های دست دوم دارند که این امر به اقتصاد کشور کمک می کند ،کمسیونی تشکیل می شود از تعدادی نماینده ی وزارت خانه های مختلف  تا به ان رسیده گی کنند .
  *شخصی که می خواهد کالایی را وارد کند باید فرم(111،121) را پر کند که فرم 111 مربوط به مشخصات فردی شخص است و 121 مربوط به مشخصات کالایی است که وارد میشود .تعداد فرم هایی که باید تکمیل شود بسته به این که تعداد کالا چند عدد است تغییر می کند .سپس این فرم های پر شده توسط قسمت اطلاعات مهر میشود و به شخص تحویل داده می شود که بعد این اسناد  به قسمت تشخیص هویت و دریافت اسناد برده میشود  .در قسمت تشخیص هویت و دریافت اسناد ابتدا هویت شخص مورد بررسی قرار می گیرد در این قسمت به کالاها کد یا شماره ثبت داده می شود .

  واردات کالا شامل چه مراحلی می باشد:
  1-ابتدا کالایی را که می خواهیم وارد کنیم انتخاب می کنیم و به مطالعه در مورد کارخانه    و تولید کننده ی ان می پردازیم.
  2- قیمت کالا و زمان تحویل ان را بررسی می کنیم .
  3-اگر بخواهیم برای بار اول از کارخانه ای  خرید انجام دهیم ابتدا باید نمونه ی کالا را ببینیم.
  4-تعداد کالا ،نوع کالا و نوع بسته بندی باید مشخص شود .
  5- گرفتن پروفرما (پیش فاکتور سندی که توسط فروشنده صادر می شود )که این مرحله نیاز به کارشناس  دارد .
  6-در زمینه ی خروج کالا اطلاعات کافی داشته باشیم .
  7-کالای مورد نظر را از لحاظ قیمت مورد بررسی قرار دهیم یعنی ببینیم زمانی که کالا به دست وارد کننده می رسد قیمت ان چقدر می شود .
  8-گفتگو با فروشنده برای اینکه مبلغ چگونه پرداخت شود .
  9-کالایی که می خواهد وارد شود باید براورد هزینه شود تا بودجه مالی ان تامین شود .
  10-تاریخ گرفتن کالا که توافقی بین فروشنده و خریدار است.
  11-اینکه کالا چگونه به دست شما برسد و در مورد بیمه ی ان
  12-برای این که کالایی را بخواهیم وارد کنیم بسته به نوع کالا باید از سازمان های مورد نظر مجوز بگیریم.
  13-گرفتن مدارک از فروشنده باید کامل باشد .
  14-دادن پیش فاکتور وثبت ان به کسی که کار ترخیص را انجام می دهد .
  15-کالایی که می خواهید وارد کنید قبل از این که مبلغ را به فروشنده بدهید باید در وزارت بازرگانی ثبت شود زیرا قوانین قابل تغییر است.
  16-گرفتن استاندارد و کد 
  17- کالایی که می خواهیم وارد کنیم باید اسنادش کامل باشد .
  18-خروج کالا از گمرک.
  19-دادن مالیات کالاها.

  واردات کالا :
  واردات به خرید کالا از یک کشور دیگر و وارد شدن ان به کشور مورد نظر گفته می شود که شامل واردات قطعی و واردات موقت است.
  بازارچه های مرزی
  بازار چه ی مرزی یعنی کالاها وارد منطقه ی کمرکی یک کشور می شوند ودر انجا باقی می مانند تا تعرفه های کمرکی پرداخت شود .برای واردات کالا از بازارچه های مرزی نیاز به پیش فاکتور (پروفوم)نیست و ورود و خروج کالا توسط فاکتورهای مرجع انجام می شود .

  واردات قطعی کالا  :
  یعنی کالا و جنس مورد نظر بوسیله ی شخص خریداری  کننده وارد کشور شود و در قسمت گمرک پس از پرداخت حق گمرک و تعرفه های دیگر از گمرک خارج می شود واردات قطعی نامیده می شود .
  کلاهای وارداتی شامل سه دسته می باشند:
  1-کالاهایی که ورود انها هیچ گونه منع قانونی ندارند :کالاهای مجاز به راحتی و پس از انجام مراحل کمرکی وارد می شوند .
  2-کالاهایی که ورود انها با مجوز انجام می شود (مشروط):کالاهای مشروط که در زمانهای خاص اجازه ی ورود به انها داده می شود که دارای قوانین خاصی هستند .
  3-کالاهایی که اجازه ی ورود ندارند :کالاهایی که از نظر شرعی مشکل دارند اجازه ی ورود ندارند.
  کالاهایی که وارد شده اند ابتدا کالا را از نظر نوع کالا و محتویات داخل کانتینر توسط گمرک چک می شود و با اسناد موجود مقایسه می کنند بعد کالا استاندارد را دریافت می کند و کالای وارد شده مهروموم می شود .بعد از این مراحل اظهار نامه ی مربوط به کالاانجام شده و به وکیل قانونی تحویل داده می شود .

  ورود و خروج کالا:
  برای بوجود امدن شرایط یکسان بین کشورهای عضو (اچ اس ) به کالاها کد می دهند که برای خارج کردن و ترخیص این کالاها از این کدها استفاده می کنند دادن این کدها در زمان خروج کالاو قیمت گذاری کالا بسیار کمک می کند .
  مانیفیست (اعلامیه ای که از سوی مجامع و سازمان ها انتشار می یابد )یکی از مدارک مهمی هست که باید به شخصی که که کالا را خروج می زند داده شود .این برگه که نشان می دهد در کانتینر مورد نظر چه کالاهایی وجود دارد و همچنین نام فرستنده و گیرنده ونوع بسته بندی انها نیز قید  میشود.   
  شرکت ها موظف هستند زمانی که به  گمرک مورد نظر می رسند اطلاع دهند تا صاحب کالا یا کسی که کالا را خروج می زند (ترخیص کالا)با شرکت حمل و نقل تسویه کند .زمانی که کالا وارد گمرک شد و به شرکت حمل و نقل نیز کل مبلغ پرداخت شد کارهای لازم را جهت خارج کردن کالا انجام می دهند .
  پس از اینکه انبار دارهایی که در گمرک هستند کالا را دریافت می کنند برای انها قبض صادر می کنند و بعد به ترخیص کار می دهند .

  واردات کالا شامل چه مراحلی می باشد :
  1-در ابتدا ما باید با اصطلاحات بازرگانی اشنایی داشته باشیم  تا به مشکل بر نخوریم .
  2-مشخص کنید در چه زمینه ی کاری می خواهید فعالیت کنید و اطلاعات کافی راجع به ان داشته باشید.
  3-اگر بخواهید با کشورهای دیگر وارد تجارت شوید باید  به زبان انگلیسی تسلط داشته باشید تا بتوانید به راحتی با کشورهای دیگر ارتباط برقرار کنید و نامه نگاری کنید.
  4-پیش فاکتور (پرفرما) زمانی که شما از نظر قیمت و همچنین دیدن کالایی که می خواهید  خریداری کنید مطمئن شدید باید از فروشنده پیش فاکتور بخواهید که  پیش فاکتور شامل موارد زیر است:
  مشخصات فروشنده ،خریدار ،کالا ،قیمت ، نوع کالا ، نام کشور تولید کننده ، نام کشوری که کالا وارد ان می شود ،نوع پرداخت با چه ارزی انجام می شود ، از چه  مرزی وارد میشود ،نوشتن استاندارد و...
  5-ثبت کردن کالا

  برای صدور مجوز واردات چه مدارکی نیاز است :
  1- پیش فاکتور همراه با 2عدد فتوکپی ان
  2- برای دادن سفارش باید مدارکی را که برای سفارش نیاز هست را تکمیل کنیم و یک سری فتوکپی از ان.
  3-اطلاعات کالا از نظر فیزیکی،شیمیایی و در صورتیکه نیاز باشد از لحا ظ میکروبی   
  4-اگر ان کالا را قبلا وارد کرده اید  می توانید فتوکپی پیش فاکتور قبلی را ضمیمه کنید.
  برای صادر شدن مجوز خارج شدن کالا(ترخیص کالا) چه مدارکی نیاز می باشد:
  1-داشتن فاکتور کالای مورد نظر
  2-نسخه دوم  پیش فاکتور تایید شده
  3-داشتن تایدیه  بهداشتی   کشور مبدا
  4-اصل برگه ی ازمایشاتی که بر روی کالا انجام شده با یک سری کپی از ان

    برای ورود کالا چه قوانین و مقرراتی حاکم می باشد:

  الف )دادن مدارک ثبت سفارش و همچنین اطلاعات کامل در مورد کالا نیاز است و همچنین شماره ی استاندارد کالا
  ب)باید فرمولاسیون و ازمایشات کامل باشد و به امضا تولید کننده رسیده باشد و همچنین تاریخ در ان قید شده باشد .
  ج)دادن اصل پیش فاکتور که امضای تولید کننده را داشته باشد
  د)دادن گواهی نامه ی بهداشت
  ه) کالاها باید مشخصات زیر را داشته باشند که این مشخصات باید فارسی نوشته شده باشد:
  کشور تولیدی،اگر نیاز باشد طریقه ی مصرف ،تاریخ تولید تاریخ انقضا،سری ساخت ،مواد تشکیل دهنده ی ان

  برای ترخیص کالا چه مدارکی نیاز است :
  الف )مدارک مربوط به کالا :1- مدارک ترخیص 2-قبض انبار 3-بارنامه 4-پیش فاکتور 5-فاکتور 6-فهرست عدل بندی(بسته بندی) 7-سندی که نام کشور تولیدی و توضیحات در مورد کالا را دارد 8-ثبت سفارش بازرگانی9-بیمه نامه 10-گواهی نامه ی استاندارد 11-مجوزهای قانونی که نیاز است 12-گواهی بازرسی
  کسی که کالا به او تعلق چه مدارکی باید ارائه دهد:
  1-کارت بازرگانی(اصل ان) 2-کارت ملی(اصل ان) 3-از تمام صفحات کارت بازرگانی کپی تهیه شود  4-کپی کارت ملی
  *مدارک وکیل :
  1-اصل و کپی کارت ملی 2-اصل و کپی وکالت نامه ی محضری 3-اصل و کپی معرفی نامه برای کمک 4-کپی وکالت 5-کپی معرفی نامه 6-کپی دفترچه ی بیمه

 • نظرات() 
 • چهارشنبه 13 تیر 1397

  سهم قسمتی از سرمایه شرکت سهامی است که میزان مشارکت تعهدات و منافع صاحب آن در شرکت را مشخص می کند اگر این سهم به نام دارنده آن با ذکر مشخصات معلوم باشد سهام بانام است. نقل و انتقال این گونه سهام در دفتر ثبت سهام درج می گردد و کسی مالک سهام شناخته می شود که نام و مشخصات او به عنوان دارنده سهام در دفتر سهام ضبط و ثبت شده است. البته قانونگذار در لایحه اصلاح قسمتی از قانون تجارت مصوب 1347 به تعریف سهام بانام نپرداخته است اما این عدم تعریف مشکلی ایجاد نمی کند چرا که در عرف سهم بانام به سهمی گفته می شود که در ورقه راجع به آن مشخصات صاحب سهم ذکر شده است یا در دفتر سهام شرکت ثبت شده است. بنابراین هم می توان روی ورقه سهم که دارای شماره مخصوص است، نام دارنده آن را ذکر کرد و هم می توان به این قید اکتفا کرد که سهم بانام است و نام صاحب آن را در دفتر سهام شرکت آورد. البته در عمل بیشتر برگ های سهام بانام نمایانگر نام شخص معینی نبوده بلکه صرفاَ عبارت بانام روی سند درج می گردد علت این امر قابل درک است چرا که با فرض وجود نام شخص معین بر روی برگ سهم سند مزبور ممکن است درگذر چندین بار دادوستد شده و برخلاف ظاهر آن شخصی به جز صاحب نام مذکور در متن سند، دارنده سهم باشد.

  در سهام بانام ، نام شخص در روی ورقه سهم یا در دفتر ثبت سهام شرکت قید می شود. همان طور که اشاره شد، طبق ماده ی 40 لایحه قانون تجارت، نقل و انتقال این گونه سهام باید در دفتر ثبت سهام شرکت ( نه مرجع ثبت شرکت ها یا بانک یا دفتر اسناد رسمی ) به ثبت برسد. قانون گذار امضای انتقال دهنده یا وکیل یا قائم مقام قانونی او را در دفتر ثبت شرکت ها کافی دانسته و نیازی به امضای انتقال گیرنده وجود ندارد مگر آن که تمامی مبلغ اسمی سهم پرداخت نشده باشد که در این صورت نشانی کامل انتقال گیرنده نیز در دفتر ثبت سهام شرکت قید و به امضای انتقال گیرنده یا وکیل یا نماینده قانونی او می رسد. مثلاَ احمد بدون ثبت در دفتر ثبت سهام شرکت سهام را به اکبر بفروشد. ضمانت اجرای انتقال سهام بانام بدون ثبت در دفتر ثبت سهام شرکت :
  در مقابل شرکت :
  فاقد اعتبار است. پس اگر شرکت بخواهد، مابقی مبلغ اسمی سهام را مطالبه کند آن را از سهامدارانی که نام آن ها در دفتر ثبت سهام شرکت به ثبت رسیده مطالبه می کند. ( در مثال ما از احمد )
  در مقابل ثالث :
  فاقد اعتبار است. پس اگر شخصی از سهامدار شرکت طلب داشته باشد و سهام این شخص را برای توقیف معرفی کرده باشد، سهام قابل توقیف است حتی اگر انتقال قبل از توقیف بوده باشد زیرا انتقال در برابر ثالث فاقد اعتبار است. پس طلبکار می تواند سهام احمد را توقیف کند.
  بین طرفین :
  معتبر است و خریدار می تواند الزام فروشنده را به حضور در دفتر ثبت سهام شرکت و انتقال سهام درخواست کند. ( در این مثال احمد توسط اکبر )
  نکته : در شرکت های سهامی کلیه سهام شرکت می تواند به صورت بامام باشد اما تمام سهام نمی تواند به شکل سهام بی نام باشد زیرا سهام وثیقه مدیران در ماده 114 لایحه، باید بانام باشد.
  در شرکت سهامی عام پذیرفته شده در بورس و هم چنین اگر بانک در قالب شرکت سهامی عام باشد و شرکت بیمه، کلیه سهام باید بانام باشد.
  نکته : نقل و انتقال گواهی نامه موقت سهام بانام و بی نام تابع مواد 39 و 40 لایحه می باشد، یعنی نقل و انتقال گواهی نامه موقت سهام بی نام ، با قبض و اقباض به عمل می آید و نقل و انتقال گواهی نامه موقت سهام بانام ، باید با ثبت در دفتر ثبت شرکت ها به عمل می آید.
  در بند 3 ماده 243 لایحه، برای شخصی که سهام بانام را قبل از آن که اقلاَ سی و پنج درصد مبلغ اسمی آن پرداخت شده باشد صادر کند یا بفروشد یا به معرض فروش گذارد، ضمانت اجرای جزایی پیش بینی شده است.
  کوتاه آنکه :
  نقل و انتقال سهام بی نام با قبض اقباض و نقل و انتقال سهام بانام با ثبت در دفتر ثبت سهام شرکت می باشد.
  ضمانت اجرای عدم ثبت انتقال سهام بانام بین طرفین ، معتبر است و در مقابل ثالث و شرکت فاقد اعتبار می باشد. 

 • نظرات() 
 • چهارشنبه 13 تیر 1397

   ماده ۱۶۹ ـ سازمان امور مالیاتی کشور می‌تواند در صورتی‌که به منظور تسهیل در تشخیص درآمد مؤدیان مالیاتی کاربرد وسایل و روشها و صورت حسابها‌و فرم‌هایی را جهت ‌نگاهداری حساب برای هر گروه از آنان ضروری تشخیص دهد مراتب را تا آخر دی ماه هر سال در یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار آگهی کند و مؤدیان از اول فروردین سال بعد مکلف به رعایت آنها می‌باشند، عدم رعایت موارد مذکور در مورد مؤدیانی که مکلف به‌ نگاهداری دفاتر قانونی هستند موجب بی‌اعتباری دفاتر مربوط‌ خواهد بود و در مورد سایر مؤدیان موجب تعلق جریمه‌ای معادل‌ بیست درصد مالیات منبع مربوط می‌باشد.
  تبصره ـ در صورتی که رعایت موارد مذکور در ماده فوق بنا به ‌تشخیص هیأت حل اختلاف مالیاتی از عهده مؤدی خارج بوده ‌باشد مشمول بی‌اعتباری دفاتر و جرایم مربوط حسب مورد نخواهد بود.

  ماده ۱۶۹ مکرر ـ به سازمان امور مالیاتی کشور اجازه داده‌ می‌شود برای اشخاص حقیقی و حقوقی کارت اقتصادی شامل‌ شماره اقتصادی صادر کند. اشخاص حقیقی و حقوقی که حسب‌ اعلام سازمان امور مالیاتی کشور موظف به اخذ کارت اقتصادی ‌می‌شوند مکلف اند بر اساس دستورالعملی که توسط سازمان مزبور تهیه و اعلام می‌شود برای انجام دادن معاملات خود صورت حساب ‌ صادر و شماره اقتصادی مربوط را در صورتحسابها و فرمها و اوراق مربوط درج نموده و فهرست معاملات خود را به سازمان امور مالیاتی کشور تسلیم کنند. عدم صدور صورت حساب یا عدم درج‌ شماره اقتصادی خود و طرف معامله حسب مورد یا استفاده از شماره اقتصادی خود برای معاملات دیگران یا استفاده از شماره‌ اقتصادی دیگران برای معاملات خود مشمول جریمه‌ای معادل ده‌ درصد (۱۰%) مبلغ مورد معامله‌ای که بدون رعایت ضوابط فوق انجام شده است خواهد بود.

  عدم ارائه فهرست معاملات انجام شده به سازمان امور مالیاتی‌کشور طبق دستورالعمل صادره مشمول جریمه‌ای معادل یک درصد (۱%) معاملاتی که فهرست آنها ارائه نشده است خواهد بود. جرایم ‌مذکور توسط اداره امور مالیاتی مربوط با رعایت مهلت مقرر در ماده (۱۵۷) این قانون مطالبه خواهد شد و مؤدی مکلف است ظرف سی ‌روز از تاریخ ابلاغ برگ مطالبه نسبت به پرداخت آن اقدام کند. در غیراین صورت معترض شناخته شده و موضوع جهت رسیدگی و صدور رأی به هیأت حل اختلاف مالیاتی ارجاع خواهد شد.
  رأی هیأت مزبور قطعی ولازم الاجرا است‌. جریمه مذکور غیر قابل بخشش است و از طریق مقررات اجرایی موضوع این قانون ‌قابل وصول خواهد بود.
  تبصره ۱ ـ استفاده کنندگان از شماره اقتصادی دیگران نسبت به‌ مالیات بر درآمد و همچنین جرایم موضوع این ماده با اشخاصی که‌ شماره اقتصادی آنان مورد استفاده قرار گرفته است مسئولیت‌ تضامنی خواهند داشت‌.
  تبصره ۲ ـ در صورتی که طرفین معامله در معاملات خود از انجام دادن هر یک از تکالیف مقرر در این ماده خودداری نمایند، متضامناً مسئول خواهند بود و در مواردی که خریدار از ارائه شماره ‌اقتصادی خودداری کند، چنانچه فروشنده مشخصات خریدار و موضوع معامله را ظرف مهلت یک ماه به سازمان امور مالیاتی‌ کشور اعلام نماید مشمول جریمه تخلف فوق از این بابت نخواهد بود.
  تبصره ۳ ـ اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل موضوع ‌بندهای (الف‌) و (ب‌) ماده (۹۵) این قانون مکلف به نگهداری‌ صورت حساب‌های مربوط به خریدهای خود در سال عملکرد و سال ‌بعد از آن می‌باشند و در صورت درخواست مأموران مالیاتی باید به‌ آنان ارائه دهند. در غیر این صورت مشمول جریمه‌ای معادل ده‌ درصد (۱۰%) صورت حساب های ارائه نشده خواهند بود.

 • نظرات() 
 • چهارشنبه 13 تیر 1397

  شرکت سهامی عام ، شرکتی است که موسسین آن مکلفند برای تامین قسمتی از سرمایه آن به مردم مراجعه کنند.حداقل سرمایه برای تاسیس شرکت سهامی عام پنج میلیون ریال بوده و تعداد موسسین آن نیز باید حداقل پنج نفر باشند ( مواد 4، 5 ، و 107 ل.ا.ق.ت ) مراجعه به عامه از طریق پذیره نویسی صورت می گیرد.اصولاَ شرکت های سهامی عام، جهت سرمایه گذاری های عظیم ایجاد می گردند. چون این قبیل شرکت ها نیاز به سرمایه زیاد دارند و سرمایه های کوچک هرگز کفاف مخارج این گونه سرمایه گذاری ها را نمی دهند. معمولاَ شرکت های سهامی عام می توانند با صدور اوراق بهادار از قبیل سهام یا اوراق قرضه سرمایه لازم را از پس اندازهای مردم یا بعضی از سازمان ها، بانک ها و شرکت های سرمایه گذاری فراهم نمایند.

      زمان ایجاد شخصیت حقوقی شرکت سهامی عام

  با قبول کتبی سمت توسط مدیران و بازرس یا بازرسان، شرکت سهامی عام تشکیل می شود یعنی از این لحظه شخصیت حقوقی شرکت ایجاد می شود، مثلاَ از این لحظه می توان شرکت را شرکت سهامی عام سیمان آباده نامید. به عقیده برخی ، تشکیل شرکت منوط به ثبت در مرجع ثبت شرکت ها می باشد. این نظر اگرچه قابل دفاع می باشد، اما با ظاهر قانون در تعارض است و قابل پذیرش نیست.
  از لحظه ایجاد شخصیت حقوقی ، مدیران شرکت می توانند با اشخاص ثالث به نام شرکت قرارداد منعقد کنند و شرکت را متعهد سازند، مثلاَ می توانند برای شرکت کارمند استخدام کنند یا مواد اولیه خریداری کنند. با جمع مواد 22 لایحه و تبصره 3 ماده 23 قانون بازار اوراق بهادار، حق استفاده از وجوهی که به نام شرکت در نتیجه پذیره نویسی در حساب بانکی بوده است تا قبل از ثبت شرکت و تایید سازمان بورس وجود ندارند. پس استفاده از وجوه در نتیجه فروش سهام شرکت، پس از ثبت شرکت و تایید سازمان بورس امکان پذیر است.

      وضعیت تعهدات ، پس از تشکیل و قبل از ثبت شرکت

  انجام تعهداتی که بعد از تشکیل و قبل از ثبت شرکت انجام شده، با چه شخصی است ؟ مثلاَ مدیران شرکت سرمایه گذاری ساختمان نوین، کالایی را برای تجهیز ساختمان بعد از قبول کتبی سمت توسط مدیران و بازرسان و قبل از ثبت شرکت خریداری می کنند. شخص فروشنده باید برای دریافت وجه معامله به چه شخصی مراجعه کند ؟
  می توان دو حالت را در نظر داشت :
  حالت اول ) شرکت به ثبت برسد: اگر معاملات با رعایت اساسنامه و قانون برای شرکت منعقد شده باشد، شرکت مکلف به انجام تعهدات می باشد.
  حالت دوم ) شرکت به ثبت نرسد : انجام تعهدات به عهده موسسین است و به موجب ماده 23 لایحه ، " موسسین شرکت نسبت به کلیه اعمال و اقداماتی که به منظور تاسیس و به ثبت رسانیدن شرکت انجام می دهند، مسئولیت تضامنی دارند ".

      ثبت شرکت سهامی عام

  وظیفه ثبت شرکت با موسسین می باشد زیرا مسئولیت ناشی از عدم ثبت، طبق مواد 19 و 23 لایحه بر عهده موسسین است. به عقیده دکتر اسکینی، پس از تشکیل شرکت، مدیران شرکت انتخاب می شوند و امور اجرایی شرکت مانند ثبت ، به عهده مدیران می باشد و هیات مدیره و هم چنین مدیر عامل در صورت داشتن اختیار باید تقاضای ثبت بدهند.
  به موجب ماده 18لایحه، پس از تکمیل فرایند تاسیس برای ثبت شرکت باید 3 مدرک جهت ثبت به مرجع ثبت شرکت ها تسلیم شود :
  1. اساسنامه ای که به تصویب مجمع عمومی موسس رسیده
  2. صورت جلسه مجمع عمومی موسس
  3. اعلامیه قبولی مدیران و بازرسان
  البته به موجب ماده 25 قانون بازار اوراق بهادار، اجازه نامه سازمان بورس جهت ثبت شرکت ها الزامی است. 

 • نظرات() 
 • چهارشنبه 13 تیر 1397


  لوگوی هر شرکت نشان دهنده ی هویت ان شرکت می باشد.لوگو باید به گونه ای طراحی شده باشد کلیه ی افراد با کلیه ی گروه سنی با نگاه به ان بتوانند متوجه ی ان بشوند .هر شرکت باید لوگوی مخصوص به خود داشته باشد و در بازار ان لوگو معرف ان محصول می باشد .

  در طراحی لوگو چه نکاتی را باید رعایت کرد:
  1-طراح باید لوگو را طوری طراحی کند که مشتریان  با دیدن ان بر روی محصولات به سرعت ان را از محصولات دیگر تشخیص دهد پس در نتیجه لوگوی شما نباید مشابه لوگوهای محصولات دیگر باشد و یا از انها کپی شده باشد .در طراحی لوگو باید به این نکته توجه داشت که لوگوی طراحی شده ساده نباشد زیرا طرح ساده به راحتی کپی می شود
  2-استفاده از نام تجاری در لوگو:
  هر چند که لوگوها معمولا شکل است اما طراح باید سعی کند در طراحی لوگو نام تجاری محصول را هم معرفی کند
  3-رنگ در لوگو:
  طراح در طراحی لوگو باید به رنگ ها توجه داشته باشد و از رنگ در طراحی استفاده کند زیرا رنگها باعث توجه بیشتر افراد می شود .در علم رنگ شناسی هر رنگ معنی و مفهوم خاص خود را دارد مثلا رنگ سبز نشان دهنده ی رشد می باشد و رنگ قرمز نشان دهنده ی جسور بودن و انرژی می باشد
  4- استفاده از نام در طراحی لوگو:
  هر لوگو تشکیل شده از دو قسمت نماد و ارم .چنان چه محصول شما دارای نام خاصی  باشد می توانید در هنگام طراحی لوگو از ان استفاده کنید .
  5-انعطاف پذیری در لوگو:
  لوگو باید طوری طراحی شده باشد که همه ی افراد بتوانند ان را درک کنند و معنای ان را بفهمند .
  6-زمان:
  برای این که یک لوگو  بتواند دارای جایگاه مناسبی در بین مخاطبین باشد به زمان نیاز دارد زیرا نباید انتظار داشت که یک لوگو ظرف مدت کوتاهی توسط مخاطبان شناخته شود
  7-استفاده از نظر مخاطبین :
  برای طراحی یک لوگو شرکتها می توانند از طریق ایجاد کمپین های تبلیغاتی از نظرافراد مختلف در طراحی لوگو استفاده کنند .

  اشتباهات در طراحی لوگو:
  الف)نباید در طراحی لوگو از پسوندی که در نام شرکتها وجود دارد استفاده شود
  ب)در طراحی لوگو نیازی نیست جزئیاتی مانند ادرس ،تلفن و... بیان شود
  پ)چنان چه لوگوهای طراحی شده بخواهند همراه با جملات تبلیغاتی بیایند، این جملات باید کوتاه باشند
  ج)در طراحی لوگو نباید از لوگوهای دیگر کپی برداری و تقلید کرد 

 • نظرات() 
 • چهارشنبه 13 تیر 1397

  به گزارش رسانه ی مالیاتی ایران ، مودیان مالیاتی جهت بهره مندی از تسهیلات و مزایای در نظر گرفته شده در قانون ، موظف به انجام تکالیف قانونی هستند زیرا عدم رعایت تکالیف فوق موجب تعلق جرایم و محرومیت از معافیت های مالیاتی برای آنان خواهد شد . از این رو در این قسمت به بررسی پاره ای از مواد و بندهای مهم قانونی در بخش مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی می پردازیم .

  مشمولین مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی:

  اول : کلیه ی شرکت ها و موسسات تجاری و انتفاعی که مراحل قانونی در اداره ی ثبت شرکت ها را طی نموده و به ثبت رسیده اند و دارای شماره ی ثبت می باشند . مشمول مالیات بر درآمد این فصل می باشند .
  دوم : درآمد مشمول مالیات و نرخ مالیاتی مربوط
  براساس ماده ی ۱۰۵ ق.م.م جمع درآمد شرکت ها و درآمد ناشی از فعالیت های انتفاعی سایر اشخاص حقوقی که از منابع مختلف در ایران یا خارج از ایران تحصیل می شود ، پس از وضع زیان های حاصلا از منابع غیر معاف و کسر معافیت های مقرر به استثنای مواردی که طبق مقررات این قانون دارای نرخ جداگانه ای می باشد مشمول مالیاتی به نرخ بیست و پنج درصد خواهند بود .
  تبصره (۱) در مورد اشخاص حقوقی ایرانی غیر تجاری که به منظور تقسیم سود تأسیس نشده اند ، در صورتی که دارای فعالیت انتفاعی باشند ، از ماخذ کل درآمد مشمول مالیات فعالیت انتفاعی آنها مالیات به نرخ مقرر در این ماده وصول می شود .
  سوم : تکلیف اشخاص حقوقی
  الف. ارائه ی اظهار نامه ی مالیاتی موضوع ماده ۱۱۰
  براساس ماده ۱۱۰ – اشخاص حقوقی مکلف اند اظهار نامه ، ترازنامه ، حساب سود و زیان متکی بعه دفاتر اسناد و مدارک خود را حداکثر تا چهار ماه پس از سال مالیاتی همراه با فهرست هویت شرکاء و سهامداران و حسب مورد میزان سهم الشرکه یا تعداد سهام و نشانی هر یک از آنها را به اداره مالیاتی مه فعالیت اصلی شخص حقوقی در آن واقع است ارایه و مالیات متعلق را پرداخت نمایند . پس از ارایه ی اولین فهرست مزبور ارایه فهرست تغییرات در سنوات بعد کافی خواهد بود .
  محل ارایه اظهار نامه و پرداخت مالیات اشخاص حقوقی خارجی و موسسات مقیم خارج از ایران که در ایران دارای اقامتگاه یا نمایندگی نمی باشند تهران است .
  حکم این ماده در مورد کارخانه داران و اشخاص حقوقی در دوران معافیت نیز جاری خواهد بود .
  ب. پلمپ دفاتر قانونی
  اشخاص حقوقی بایستی قبل از شروع سال مالی جدید اقدامم به پلمپ دفاتر در اداره ی ثبت شرکت ها نمایند بدین معنی که برای عملکرد سال ۱۳۹۰ مودیان موظفند که تا پایان مهلت ۲۹/۱۲/۸۹ نسبت به پلمپ دفاتر اقدامن نمایند .
  ج. پرداخت حق تمبر
  اشخاص حقوقی باید ظرف دو ماه از تاریخ ثبت قانونی ، مالیات دو در هزار حق تمبر را پرداخت نمایند . ضمناً در مورد شرکت هایی که به افزایش سرمایه اقدام می نمایند مکلفند ظرف دو ماه از تاریخ افزایش سرمایه در اداره ی ثبت شرکت نسبت به ابطال تمبر اقدام نمایند .

  د. ارایه ی لیست حقوق بگیران
  اشخاص حقوقی بایستی هنگام پرداخت یا تخصیص حقوق مالیات متعلق را طبق مقررات ماده ی ۸۵ این قانون محاسبه و کسر و ظرف سی روز ضمن ارایه ی ضمن ارایه ی لیست حقوق بگیران که حاوی مشخصات نظیر نام و نشانی دریافت کنندگان حقوق و میزان آن می باشد . به اداره ی امور مالیاتی محل پرداخت نموده و در ماه های بعد فقط تغییرات را اعلام نمایند .
  مهلت رسیدگی به مالیات اشخاص حقوقی (شرکت ها) :
  – در صورت ارایه اظهار نامه ی مالیاتی موضوع ماده ۱۱۰ ، یک سال
  – در صورت عدم ارایه اظهار نامه مالیاتی پنج سال
  چهارم : روش های رسیدگی به مالیات اشخاص حقوقی
  الف) رسیدگی از طریق دفاتر
  اگر اشخاص حقوقی در موعد مقرر اقدام به ارایه ی اظهار نامه ، ترازنامه، صورت سود و زیان ، ارائه ی دفاتر قانونی (روزنامه و کل) اسناد و مدارک نمایند و درآمد اعلام نمایند رسیدگی از طریق دفاتر صورت می گیرد .
  ب) رسیدگی از طریق علی الراس
  در صورتی که اشخاص حقوقی از ارایه ی اظهار نامه مالیاتی در موعد مقرر خودداری نموده و هم چنین نسبت به سایر تکالیف خویش اقدام ننمایند . رسیدگی مالیات آنها از طریق علی الراس انجام می پذیرد .
  رد دفاتر از سوی هیات بند ۳ ماده ی ۹۷ به علت عدم رعایت آیین نامه ی تحریر دفاتر
  پنجم : ارجاع پرونده به هیات بند ۳ ماده ۹۷ ق.م.م
  در صورت عدم رعایت آیین نامه ی تحریر دفاتر ، به عنوان مثال : تاخیر پلمپ یا تأخیر ثبت وقایع مالی فاکتوئرهای فروش شماره سریال چاپی نداشته باشند یا اسناد درآمدی مورد قبول سازمان امور مالیاتی نباشد با اصولادفاتر برای تشخیص درآمد مشمول مالیات قابل رسیدگی نباشد ( مثلاً شرکت تولید ی محاسبه ی بهای تمام شده را ارایه ننماید یا شرکت بازرگانی صورت گردش کالا ندهد) پرونده مالیاتی شرکت در مورد رسیدگی به هیأت بند ۳ مادهی ۹۷ ق.م.م ارجاع داده می شود .
  در صورت ارجاع پرونده به هیات بند ۳ دو ماه به مهلت رسیدگی اضافه می گردد.
  ششم : معافیت ها
  به استناد ماده ۱۳۲- درآمد مشمول مالیات ابزاری ناشی از فعالیت های تولیدی و معدنی در واحدهای تولیدی یا معدنی در بخش های تعاونی و خصوصی که از اول سال ۱۳۸۱ به بعد از طرف وزارتخانه های ذیربط برای آنها پرونده ی بهره برداری صادر یا قرارداد استخراج و فروش منعقد می شود از تاریخ شروع بهره برداری یا استخراج به میزان هشتاد درصد و به مدت چهار سال و در مناطق کمتر توسعه یافته به میزان صد درصد و به مدت ده سال از مالیات موضوع ماده ی ۱۰۵ این قانون معاف هستند .
  معافیت های موضوع این ماده شامل درآمد واحدهای تولیدی و معدنی مستقر در شعاع یکصد و بیست کیلومتری مرکز تهران و پنجاه کیلومتری مرکز اصفهان و سی کیلومتری مراکر استان ها و شهرهای دارای بیش از سیصد هزار نفر جمعیت براساس آخرین سرشماری به استثنای شهرک های صنعتی استقرار یافته در شعاع سیصد کیلومتری مراکز استان ها و شهرهای مذکور نخواهد بود .صد درصد درآمد شرکت های تعاونی روستایی ، عشایری ، کشاورزی ، صیادان ، کارگری ، کارمندی ، دانشجویان و دانش آموزان و اتحادیه های آنها از مالیات معاف است .
  هم چنین براساس ماده ی ۱۳۸- آن قسمت از سود ابزاری شرکت تعاونی و خصوصی که برای توسعه و بازسازی و نوسازی با تکمیل واحدهای موجود صنعتی و معدنی خود یا ایجاد واحدهای جدید صنعتی یا معدنی در آن سال مصرف گردد از پنجاه درصد مالیات متعلقه موضوع ماده ۱۰۵ این قانون معاف خواهند بود مشروط بر اینکه قبلاً اجازه ی توسعه یا تکمیل واحدهای صنعتی یا معدنی جدید در قالب طرح سرمایه گذاری معین از وزارتخانه ذیربط تحصیل کرده باشند .
  در صوتیکه هزینه ی اجرای یا طرح های یاد شده در هز سال مازاد بر سود ابزاری همان سال باشد و یا از هزینه ی طرح سرمایه گذاری کمتر باشد شرکت می تواند از معافیت مذکور در محاسبه ی مالیات سود و ابزاری سال های بعد حداکثر به مدت سه سال و به میزان مازاد مذکور و یا باقیمانده ی هزینه ی اجرای کامل طرح بهره مند شود .
  به استناد تبصره ی ۳ ماده ی ۱۳۸- کارخانه های واقع در محدوده ی آبریز تهران که تعداد کارکنان آنها کمتر از پنجاه نفر نباشد در صورتیکه تاسیسات خود را کلا به خارج از شعاع سیکصد و بیست کیلومتری مرکز تهران انتقال دهند براساس ضوابطی که از طرف وزارت امور اقتصادی و دارایی و وزارت ذیربط حسب مورد برقرار می شود تا ده سال از تاریخ بهره برداری در محل جدید از پرداخت مالیات بر درآمد ناشی از فعالیت صنعتی مربوط معاف خواهند بود.
  هفتم : مقررات مالیاتی مربوط به شرکت های ترکیبی یا ادغامی
  به استناد ماده ی ۱۱۱- شرکت هایی که با تأسیس شرکت جدید یا با حفظ شخصیت حقوقی یک شرکت ، در هم ادغام یا ترکیب می شوند از لحاظ مالیات مشمول مقررات زیر می باشند:
  الف- تأسیس شرکت جدید یا افزایش سرمایه ی شرکت موجود تا سقف مجموع سرمایه های ثبت شده ی شرکت های ادغام یا ترکیب شده از پرداخت دو در هزار حق تمبر موضوع ماده ی ۴۸ این قانون معاف است .
  ب- انتقال دارایی های شرکت ادغام یا ترکیب شده به شرکت جدید یا شرکت موجود حسب مورد به ارزش دفتری مشمول مالیات مقرر در این قانون نخواهد بود .
  ج- عملیات شرکت ادغام یا ترکیب شده در شرکت جدید یا شرکت موجود مشمول مالیات دوره ی انحلال موضوع بخش مالیات بر درآمد این قانون نخواهد بود .
  د- استهلاک دارایی های منتقل شده به شرکمت جدید یا شرکت موجود باید براساس روال قبل از ادغام یا ترکیب ادامه یابد .
  ه- هرگاه در نتیجه ی ادغام یا ترکیب درآمدی به هر یک از سهام داران در شرکت های ادغام یا ترکیب شده تعلق گیرد طبق مقررات مربوط مشمول مالیات نخئواهد بود .
  و- کلیه ی تعهدات و تکالیف مالیاتی شرکت های ادغام یا ترکیب شده به عهده ی شرکت جدید یا موجود حسب مورد می باشد.
  هشتم : نکاتی در خصوص اشخاص حقوقی یا شرکت های منحل شده
  الف : ارایه ی اظهار نامه ی صورت داریی و بدهی
  براساس ماده ۱۱۴- آخرین مدیر یا مدیران شخص حقوقی مشترکاً موظف اند قبل از تاریخ تشکیل مجمع یا سایر ارکان صلاحیت دار که برای اتخاذ تصمیم نسبت به انحلال شخص حقوقی دعوت شده است اظهار نامه ای حاوی صورت دارایی و بدهی شخص حقوقی در تاریخ دعوت روی نمونه ای که بدین منظور از طرف سازمان امور مالیاتی تهیه می شود تنظیم و به اداره ی امور مالیاتی مربوط ارایه نمایند .
  ب : ماخذ محاسبه ی مالیات شرکت های منحل شده
  طبق ماده ۱۱۵- ماخذ محاسبه ی مالیات آخرین دوره عملیات اشخاص حقوقی که منحل می شود ارزش دارایی شخص حقوقی است منهای بدهی ها و سرمایه ی پرداخت شده و اندوخته ها و مانده ی سودهایی که مالیات آنها قبلاً پرداخت شده است .
  ج : تکلیف مدیران تصفیه
  به استناد ماده ی ۱۱۶- مدیران تصفیه مکلف اند ظرف شش ماه از تاریخ انحلال (تاریخ ثبت انحلال شخص حقوقی در اداره ی ثبت شرکت ها) اظهار نامه ی مالیاتی مربوط به آخرین دوره ی عملیات شخص حقوقی را براساس ماده ی ۱۱۵ این قانون تنظیم و به اداره ی امور مالیاتی مربوط ارایه و مالیات متعلق را پرداخت نمایند.

  چه کسانی مشمول مالیات هستند ؟

  کلیه مالکین اعم از اشخاص حقیقی یا حقوقی نسبت به اموال یا املاک خود واقع در ایران طبق مقررات باب دوم.
  هر شخص حقیقی ایرانی مقیم ایران نسبت به کلیه درآمدهایی که در ایران یا خارج از ایران تحصیل می نماید.
  هر شخص حقیقی ایرانی مقیم خارج از ایران نسبت به کلیه درآمدهایی که در ایران تحصیل می کند.
  هر شخص حقوقی ایرانی نسبت به کلیه درآمدهایی که در ایران یا خارج از ایران تحصیل می نماید.
  هر شخص غیر ایرانی ( اعم از حقیقی یا حقوقی) نسبت به درآمدهایی که در ایران تحصیل می نماید و همچنین نسبت به درآمدهایی که بابت واگذاری امتیازات یا سایر حقوق خود و یا دادن تعلیمات و کمک های فنی و یا واگذاری فیلم های سینمایی (که به عنوان بها یا حق نمایش یا هر عنوان دیگر عاید آنها می گردد) از ایران تحصیل می کند.
  چه کارهایی برای امور مالیاتی خود باید انجام بدهیم ؟

  تنظیم دفاتر قانونی سال ۸۹ (دفاتر قانونی چیست ؟ )
  تنظیم تخصصی اظهارنامه مالیاتی (اظهارنامه مالیاتی چیست ؟ )
  انجام کلیه امور حسابداری شرکتها ( حسابداری شرکت چیست و مراحل آن؟ )
  دفاع مالیاتی (دفاع مالیاتی چیست ؟ )
  معافیت مالیاتی ( چگونه می توانم مالیات خود را معاف کنم … ؟ )
  هیچگاه نگذارید علی‌الرأس شوید
  آیا می دانید در موارد زیر درآمد مشمول مالیات مؤدی از طریق ‌علی‌الرأس تشخیص خواهد شد:

  در صورتی که تا موعد مقرر ترازنامه و حساب سود و زیان و یا حساب درآمد و هزینه و حساب سود و زیان، حسب مورد، تسلیم ‌نشده باشد.
  در صورتی که مؤدی به درخواست کتبی اداره امور مالیاتی ‌مربوط از ارائه دفاتر و یا مدارک حساب در محل کار خود خودداری ‌نماید (منظور از محل کار در مورد اشخاص حقوقی نیز همان ‌اقامتگاه قانونی آنها می‌باشد مگر اینکه مؤدی قبلاً مرکز عملیات ‌خود را برای ارائه دفاتر و اسناد و مدارک کتباً به اداره امور مالیاتی ‌مربوط اعلام نموده باشد.)
  در اجرای این بند هر گاه مؤدی از ارائه قسمتی از مدارک حساب ‌خودداری نماید چنانچه مربوط به هزینه باشد از احتساب آن جزء هزینه‌های قابل قبول خودداری می‌شود و در صورتی که مربوط به‌ درآمد باشد درآمد مشمول مالیات این قسمت از طریق علی‌الرأس‌ تعیین خواهد شد.
  در صورتی که دفاتر و اسناد و مدارک ابرازی برای محاسبه ‌درآمد مشمول مالیات به نظر اداره امور مالیاتی غیرقابل رسیدگی ‌تشخیص شود و یا به علت عدم رعایت موازین قانونی و آیین‌نامه ‌مربوط مورد قبول واقع نشود که در این صورت مراتب باید با ذکر دلایل کافی کتباً به مؤدی ابلاغ و پرونده برای رسیدگی به هیأتی ‌متشکل از سه نفر حسابرس منتخب رئیس کل سازمان امور مالیاتی ‌کشور احاله گردد. مؤدی می‌تواند ظرف یک ماه از تاریخ ابلاغ با مراجعه به هیأت مزبور نسبت به رفع اشکال رسیدگی و ادای ‌توضیح کتبی در مورد نحوه رعایت موازین قانونی و آیین‌نامه حسب‌ مورد اقدام نماید و در هر حال هیأت مکلف است ظرف ده روز پس ‌از انقضای یک ماه فوق نظر خود را با توجیهات و دلایل لازم و کافی ‌به اداره امور مالیاتی اعلام نماید تا براساس آن اقدام گردد. نظر هیأت ‌با اکثریت مناط اعتبار است و نظر عضوی که در اقلیت قرار گیرد باید در صورت‌ جلسه درج گردد. در مواردی که هیأت نظر اداره امور مالیاتی را در مورد غیرقابل رسیدگی بودن دفاتر مؤدی مردود اعلام ‌می‌کند باید مراتب را به دادستانی انتظامی مالیاتی نیز اعلام نماید.
  تبصره ۱ ـ در اجرای بند ( ۳) این ماده دو ماه به مهلت رسیدگی ‌موضوع ماده (۱۵۶) این قانون اضافه می‌شود.

  تبصره ۲ ـ هر گاه طبق اسناد و مدارک ابرازی یا به دست آمده ‌امکان تعیین درآمد واقعی مؤدی وجود داشته باشد، اداره امور مالیاتی مکلف است درآمد مشمول مالیات را بر اساس رسیدگی به ‌اسناد و مدارک مزبور یا دفاتر، حسب مورد، تعیین کند، در صورت ‌داشتن درآمد ناشی از فعالیت‌های مکتوم که مستند به دلایل و قراین ‌کافی باشد، درآمد مشمول مالیات آن فعالیتها همواره از طریق ‌علی الرأس تشخیص داده و به درآمد مشمول مالیات مشخص شده قبلی افزوده و مأخذ مطالبه مالیات واقع خواهد شد.

  در موارد تشخیص علی‌الرأس‌، اداره امور مالیاتی باید پس از تحقیقات و بررسی‌های لازم و کسب اطلاعات مورد نیاز از مراجع مختلف اعم از دولتی یا غیردولتی ابتدا قرینه و یا قرائن‌ مذکور در این قانون را که متناسب با وضعیت و موضوع فعالیت ‌مؤدی باشد انتخاب و دلایل انتخاب نوع قرینه یا قرائن و رقم آنها را با توجیه کافی در گزارش رسیدگی قید نماید و سپس با اعمال‌ضریب یا ضرایب مقرر در قرینه یا قرائن انتخابی درآمد مشمول ‌مالیات مؤدی را تعیین نماید. در صورتی که به چند قرینه اعمال ‌ضریب شود معدلی که از نتایج اعمال ضریب به دست می‌آید درآمد مشمول مالیات خواهد بود.

 • نظرات() 
 • چهارشنبه 13 تیر 1397

  اساسنامه
  اساسنامه به مجموعه ای از قوانین و دستورالعمل هایی گفته می شود که طی تشریفاتی به تصویب مجمع عمومی می رسد .
  دراساسنامه ی شرکت های تعاونی باید نکات زیر قید شود :
  1-در اساسنامه ی شرکت موضوع فعالیت شرکت وحدود فعالیت های ان مشخص شود
  2-باید نام شرکت به همراه کلمه ی تعاونی در کنار ان در اساسنامه قید شود
  3-در اساسنامه شرکت باید مسئولیت اعضا،شرایط عضویت ،حقوق اعضا و تعهدات انها
  4-سرمایه ی شرکت ،میزان سهامی که هر شخص می تواند داشته باشد ،میزان ارزش هر سهم ،باز پرداخت سهام و یا نحوه ی انتقال ان ،قوانین مربوط به وکالت یا نماینده گی
  5-قوانین و مقررات مربوط به تشکیل جلسات مجمع عمومی ،قوانین در رابطه با مجمع عمومی ،دعوت از مجامع عمومی و همچنین قید کردن تعداد اعضا برای تشکیل جلسه و این که بین تشکیل دو جلسه چه زمانی باید بگذرد
  6-قوانین مربوط به اعضای هیئت مدیره و بازرسان که شامل نحوه ی انتخاب انها ،وظایف انها ،فوت ، عزل یا استعفا باید بیان شود ،قوانین مربوط به تشکیل جلسات و مشخص کردن افرادی که حق امضا دارند و حدود اختیارات انها ،و مشخص کردن فردی برای افتتاح حساب برای شرکت
  7-بررسی حساب های شرکت ،مخارج مربوط به شرکت ،سال مالی شرکت ،بررسی سود و زیان شرکت بررسی گزارش مربوط به هیئت مدیره و بازرسان شرکت
  8-نحوه ی فعالیت شرکت در رابطه با دارایی های شرکت که قابل تقسیم نیستند
  9-بررسی سود سالانه ی شرکت
  10-باید نحوه ی برخورد شرکت در صورت بروز زیان بیان شود
  11-نحوه ی دادن اگهی در رابطه با اعلان تصمیمات شرکت به اعضای ان
  12-بیان مقررات مربوط به چگونگی عضویت شرکت در شرکت های تعاونی واتحادیه ها
  13-قوانین مربوط به تغییرات اساسنامه
  14-قوانین مربوط به انحلال شرکت و تصفیه ی ان
  15-در صورتیکه شرکت تعاونی بخواهد با شرکت تعاونی دیگری ادغام شود قوانین مربوط به ان بیان میشود
  16-شرکت با موافقت وزارت تعاون در موسسات دیگر سرمایه گذاری می کند
  نکاتی درمورد موضوعات مهم کلیدی در شرکت های تعاونی :
  1-بیان هدف از تشکیل شرکت تعاونی:
  در اساسنامه ی شرکت تعاونی باید هدف از تشکیل چنین شرکتی بیان شود که این هدف را اعضای شرکت تعاونی مشخص می کنند
  2-انتخاب نام برای شرکت تعاونی :
  نام انتخابی برای شرکت تعاونی با نوع فعالیت ان باید در یک راستا باشد و در کنار نام شرکت باید واژه ی تعاونی قید شود ،نام انتخابی باید فارسی باشد و قبلا این نام به ثبت نرسیده باشد
  3-موضوع فعالیت شرکت:
  با توجه به فعالیت شرکت های تعاونی موضوع انها مشخص می شود و این موضوعات با یکدیگر متفاوت هستند و همچنین باید قطعی و مشخص باشد
  4-باید نوع شرکت تعاونی بیان شود :
  شرکت های تعاونی انواع مختلفی دارند باید نوع ان در اساسنامه قید شود مثلا بیان شود شرکت تعاونی مسکن است یا شرکت تعاونی کشاورزی می باشد

  5- محدوده ی فعالیت شرکت تعاونی باید مشخص شود:
  محدوده ی فعالیت شرکت های تعاونی با یکدیگر متفاوت است بعضی از انها در سطح یک شهر فعالیت می کنند بعضی در سطح استان  یا یک وزارت خانه فعالیت می کنند
  6-زمان فعالیت شرکت:
  مدت زمان فعالیت شرکت های تعاونی باید مشخص شود زیرا بعضی از انها امکان دارد ده سال باشد ویا بعضی از انها  زمان فعالیتشان نامحدود می باشد
  7-بیان نشانی شرکت :
  با توجه به این که شرکت های تعاونی دارای شخصیت حقوقی می باشند باید مکان فعالیت انها در اساسنامه قید شود و در روزنامه ی رسمی نیز اگهی شود
  8-بیان میزان سرمایه ی شرکت :
  در اساسنامه ی شرکت باید مقدار سرمایه ی شرکت بیا ن شود
  9-قوانین مربوط به عضویت در شرکت :
  در اساسنامه ی شرکت باید تعداد اعضا ،نحوه ی عضویت انها و چکونگی سرمایه گذاری مشخص شود
  10-قوانین مالی در شرکت های تعاونی:
  این قوانین که شامل بیان میزان سود و زیان شرکت،نحوه ی حسابرسی ،پرداخت سود سهام به اعضا،سال مالی و...می باشد
  11-انحلال و تصفیه :

 • نظرات() 
 • چهارشنبه 13 تیر 1397

  آئین نامه مربوط به تشکیل موسسات حقوقی و نحوه اداره آنها
  ماده ۱ – موسسه حقوقی شخصیتی است حقوقی که منحصراً توسط سه یا چند وکیل دادگستری تحت هر نام و عنوان به منظور انجام وکالت و مشاوره و بطور کلی امور حقوقی ،طبق مقررات قانونی و این آئین نامه تشکیل ، ثبت و اداره می شود.

  تبصره ۱- حداقل یک نفر از وکلای موسس باید دارای بیش از ده سال سابقه وکالت دادگستری باشند .

  تبصره ۲ – موسسه حقوقی فقط از وکلای دادگستری که محل اشتغال آنان طبق پروانه وکالت در حوزه اقامت موسسه میباشد تشکیل میشود.

  ماده۲-موسسه حقوقی باید دارای اساسنامه ای باشد که پس از تائید و ثبت در دفتر کانون وکلای دادگستری در اداره ثبت شرکتها به ثبت برسد

  ماده ۳- در اساسنامه باید نام موسسه حقوقی و اعضا موسس و مشخصات کامل و اقامتگاه قانونی آنان قید گردد و هر تغییری که در اساسنامه و ارکان موسسه داده میشود باید مورد تائید کانون قرار گرفته و در دفتر کانون ثبت و نسخه تائید شده توسط متقاضی جهت ثبت و انتشار به اداره ثبت شرکتها ارسال شود.

  تبصره – موسسه مکلف است ظرف مدت یکماه از تاریخ انتشار آگهی یک نسخه از آن را به کانون وکلا تسلیم نماید.

  ماده ۴- تابعیت موسسه ایرانی است و با هیچ اکثریتی قابل تغییر نمی باشد.

  ماده ۵- موسسه میتواند از همکاری تعداد مورد نیاز وکیل دادگستری مقیم همان حوزه به عنوان عضو همکار استفاده نماید بدیهی است اسامی کلیه وکلای همکار با تصویب مجمع عمومی شرکا و پس از تائید کانون وکلای دادگستری برابر مدلول ماده ۳ به اداره ثبت شرکتها اعلام و مراتب در روزنامه رسمی آگهی خواهد شد.

  ماده ۶- اعضا موسسه باید همواره دارای شرایط زیر باشد.

  الف ) تمدید مستمر پروانه وکالت
  ب) نداشتن دفتر وکالت و عضویت در موسسات مشابه دیگر
  ج) نداشتن سابقه محکومیت کیفری و محکومیت انتظامی از درجه ۴ به بالا..
  د) عدم اشتهار به فساد و اعمال منافی با شغل و شئونات وکالت .
  تبصره – چنانچه هر یکی از اعضا موسسه یکی از شرایط مندرج در این ماده را فاقد گردد از عضویت محروم و منعزل خواهد شد. در صورتیکه با خروج عضو منعزل تعدا اعضا از حد نصاب مقرر کمتر شود اعضا با قیمانده موسسه مکلفند مدت سی روز ضمن اعلام مراتب محرومیت عضو به کانون نسبت به جاگزینی عضو جدید واجد شرایط با نظارت و تائید کانون وکلا اقدام نمایند.

  ماده۷- تخلف هریک از اعضائ موسسه از تکالیف مقرره تخلف از نظامات کانون وکلای تلقی و با متخلفین بر اساس مقررات مربوطه عمل خواهد شد.

  ماده۸- اعضا ء موسسه برای حسن اداره موسسه در اجرای قوانین و آئین نامه و مقررات کانون وکلا در مقابل کانون وکلا مسئولیت دارند.

  ارکان موسسه – حدود وظایف و اختیارات

  ماده۹- هر موسسه حقوقی دارای ارکان زیر است: مجمع عمومی – مدیر یا مدیران

  ماده ۱۰- مجمع عمومی منحصرا از اجتماع اعضاء سهامدار تشکیل میگردد. تاریخ و تربیب تشکیل و نحوه اخذ رای در مجع را اساسنامه معین میکند.مجمع عمومی ممکن است بصورت عادی ، عادی بصورت فوق العاده و فوق العاده تشکیل شود.

  ماده۱۱- هر موسسه حقوقی طبق اساسنامه حسب مورد بوسیله مدیر یا مدیران منتخب از بین اعضاء مجمع اداره میشود. حدود اختیارات مدیر یا مدیران را مجمع عمومی تعیین میکند در هر حال مدیر یا مدیران مسئول حسن اداره موسسه از هر حیث میباشند.

  ماده۱۲-مدیریا مدیران در امور مربوط به موسسه نماینده قانونی موسسه در کلیه نهادها و موسسات و مراجع قانونی و قضائی و سایر اشخاص ثالث میباشند. قبول خدمات و تنظیم قراردادهای لازم با مدیر یا مدیران موسسه بوده که باید حافظ اسرار و اسناد ارباب رجوع باشند و در قبال وجوه و مدارک ماخوذه رسید داد و اسناد و مدارک مربوطه را به طریق مطمئنی در موسسه نگهداری نمایند.
  ماده۱۳-تفویض وکالت از طرف مراجعه کنندگان مستقیما به موسسه و با تنظیم وکالتنامه رسمی متضمن حق توکیل غیر برای وکلای دادگستری خواهد بود. موسسه میتواند بدون تنظیم وکالتنامه رسمی ترتیبی دهد تا وکالتنامه فرم کانون وکلا بین مراجعه کننده واحد از وکلای عضو تنظیم شود در اینصورت یکی از مدیران باید وکالتنامه را به عنوان وکیل دیگر مراجعه کننده با حق اقدام متفقا و منفردا امضاء نمایند.
  تبصره- کلیه وکلائی که بنحوی از انحاء در پرونده مداخله گردد و مینمایند با مدیران موسسه در مقابل کانون وکلای دادگستری مسئولیت مشترک دارند.
  ماده۱۴- موسسه حقوقی با دارای دبیرخانه ای مناسب باشد که زیر نظر مدیر یا مدیران اداره میگردد.
  ماده ۱۵- موسسه حقوقی بهنگام تسلیم تقاضای ناسیس مبلغ ۰۰۰/۵۰۰ ریال بابت بررسی و عنداللزوم صدور مجوز به کانون وکلای دادگستری پرداخت مینماید. موسسه مکلف است برای هر تغییری در اساسنامه یاهیات مدیره مبلغی معادل ۳۰ % مبلغ فوق را پرداخت نماید وجوده مذکور به هیچوجه قابل استرداد نیست .
  تبصره – میزان مبلغ حق الثبت هر دو سال قابل تجدید نظر است .
  ماده ۱۶ – هیات موسس پس از تشکیل مجمع عمومی موسس و تصویب و امضا اساسنامه و انتخاب مدیر یا مدیران و اخذ قبولی آنان یک نسخه از اساسنامه امضا شده صورتجلسه انتخاب مدیر یا مدیران را برای کانون وکلای دادگستری ارسال میدارد و کانون وکلا پس از رسیدگی و احراز اینکه اساسنـامه با قوانین جاری
  و مقررات مربوطه و این آئین نامه مغایرتی ندارد، خلاصه آن را در دفتر مخصوص که برای این کار تخصیص میدهد ثبت نموده و مجوز تاسیس بنام صادر مینماید .
  تبصره – تشریفات ثبت موسسه و ثبت تغییرات بر اساس مفاد ماده ۳ این آئین نامه بوده و کلیه هزینه های مربوطه بعهده موسسه خواهد بود.
  ماده ۱۷ – در صورتیکه کانون وکلا تقاضا را نپذیرد باید مراتب را بوسیله پست سفارشی بنشانی متقاضی اعلام نماید متقاضی ظرف ۱۰ روز از تاریخ صدور برگ رسید پستی میتواند از این تصمیم در دادگاه عالی انتظامی قضات شکایت کند برای دادگاه انتظامی قضات قطعی است .

  انحلال وتصفیه

  ماده ۱۸ – موسسه در حالات زیر منحل میگردد:
  ۱)با تصمیم کانون وکلا در صورت تخلف موسسه ۲) تصویب مجمع عمومی ۳) طبق شرایط پیش بینی شده در اساسنامه.

  ماده۱۹- چنانچه موسسه از طرف کانون وکلا یا از طریق اتخاذ تصمیم مجمع عمومی یا براساس شرایط مندرج در اساسنامه یا بهرطریق قانونی دیگر منحل گردد، مجمع عمومی فوق العاده موسسه می بایست مدیر یا مدیران تصفیه با اختیارات لازم را انتخاب و معرفی نماید. مدیر یا مدیران تصفیه مکلفند در اسرع وقت نسبت به انجام عملیات امور موسسه شروع نموده و حداکثر ظرف ده روز انحلال موسسه را کتبا و با ذکر علل به کانون وکلای دادگستری اعلام نمایند و ظرف همان مدت عملیات تصفیه را آغاز کنند. کانون وکلا میتواند به هزینه موسسه بطریق مقتضی مراتب انحلال موسسه را به آگاهی عموم برساند.

  ماده ۲۰- در مدت تصفیه موسسه مکلف به تعیین تکلیف پرونده های جاری از طریق تفویض وکالت یا استعفا از وکالت با رعایت مقررات و حفظ حقوق قانونی موکلین میباشد.
  تبصره – در مدت تصفیه موسسه حق قبول وکالت جدید را ندارد و در صورت تخلف طبق ماده ۵۵ قانون
   

 • نظرات() 
 • چهارشنبه 13 تیر 1397

  به موجب ماده 2 قانون نحوه انتشار اوراق مشارکت ، " اوراق مشارکت ، اوراق بهادار بانام یا بی نامی است که به موجب این قانون به قیمت اسمی مشخص برای مدت معین منتشر می شود و به سرمایه گذارانی که قصد مشارکت در اجرای طرح های موضوع ماده 1 را دارند واگذار می گردد. دارندگان این اوراق به نسبت قیمت اسمی و مدت زمان مشارکت، در سود حاصل از اجرای طرح مربوط شریک خواهند بود ".
  سود اوراق مشارکت به صورت علی الحساب تعیین می شود و سود قطعی تنها پس از پایان دوران مشارکت قابل مطالبه خواهد بود. سود اوراق  مشارکت ممکن است از سود سهام شرکت بیشتر یا کم تر یا برابر باشد.
  قانون نحوه انتشار اوراق مشارکت مصوب 1376 و آیین نامه اجرایی مصوب سال 1377، مقررات اوراق مشارکت را مشخص کرده است. در صورتی مجوز انتشار اوراق مشارکت صادر می شود که شرکت طرح عمرانی داشته یا در شرکت های پذیرفته شده در بورس، طرحی برای نوسازی و توسعه داشته باشد.
  اگرچه به عقیده برخی ، مقررات اوراق مشارکت با عقد مضاربه سازگار می باشد اما اوراق مشارکت ماهیتاَ عقد شرکت می باشد. تضمین اصل مبلغ و سود که در ماده 5 قانون نحوه انتشار اوراق مشارکت پیش بینی شده است، برخلاف مقتضای ذات عقد شرکت نمی باشد و تعهد حسن انجام مشارکت است.

      انواع اوراق مشارکت

  اوراق مشارکت به دو دسته عادی و مرکب تقسیم می شود. دارنده اوراق مشارکت عادی، حقی جز دریافت اصل و سود و سایر حقوق مالی ندارند. اوراق مشارکت مرکب به دو دسته اوراق مشارکت قابل تبدیل و قابل تعویض با سهام تقسیم می شود. انتشار اوراق مشارکت قابل تبدیل و تعویض با سهام ، فقط توسط شرکت سهامی عام امکان پذیر است.

      شرکت های مجاز به انتشار اوراق مشارکت

  به موجب ماده 1 قانون نحوه انتشار اوراق مشارکت ، اوراق مشارکت توسط شرکت های دولتی، دولت ، شهرداری ها و موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی و موسسه های عام المنفعه و هم چنین شرکت سهامی عام ، خاص و تعاونی تولیدی منتشر می شود. اما اوراق قرضه طبق ماده 51 لایحه ، فقط توسط شرکت سهامی عام قابل انتشار بوده است.

      شرایط شرکت منتشر کننده اوراق مشارکت

  به موجب مواد 15 تا 17 آیین نامه اجرایی ماده 17 قانون تنظیم بخشی از مقررات تسهیل نوسازی صنایع کشور، شرایط ذیل باید در انتشار اوراق مشارکت رعایت شود :
  - حداقل دو سال از تاریخ پذیرش شرکت در بورس گذشته باشد.
  - در دو سال مالی پیش از انتشار اوراق مشارکت سودآور بوده و امکان سودآوری در آینده وجود داشته باشد، به علاوه ایم که زیان انباشته نداشته باشد.
  - صورت های مالی دو دوره پیش از تقاضای انتشار باید به تصویب مجمع عمومی رسیده و سوابق گزارش دهی و شفافیت نیز به تایید سازمان بورس رسیده باشد.

      مرجع صدور مجوز برای انتشار اوراق مشارکت

  امروزه با توجه به ماده 26 قانون بازار اوراق بهادار، صدور مجوز اوراق مشارکت دیگر با بانک مرکزی نمی باشد و در صلاحیت سازمان بورس است. اما مراجع مندرج در ماده 27 این قانون از کسب مجوز از سازمان بورس معاف هستند :
  1. اوراق مشارکت دولت ، بانک مرکزی و شهرداری ها .
  2. اوراق مشارکت منتشره توسط بانک ها و موسسات مالی و اعتباری تحت نظارت بانک مرکزی.

      اشخاص دخیل در صدور اوراق مشارکت

  اشخاصی که در انتشار اوراق مشارکت نقش دارند عبارتند از :
  ناشر – امین – ضامن – عامل – حسابرس

 • نظرات() 
 • چهارشنبه 13 تیر 1397

  اساسنامه
  اساسنامه به مجموعه ای از قوانین و دستورالعمل هایی گفته می شود که طی تشریفاتی به تصویب مجمع عمومی می رسد .
  دراساسنامه ی شرکت های تعاونی باید نکات زیر قید شود :
  1-در اساسنامه ی شرکت موضوع فعالیت شرکت وحدود فعالیت های ان مشخص شود
  2-باید نام شرکت به همراه کلمه ی تعاونی در کنار ان در اساسنامه قید شود
  3-در اساسنامه شرکت باید مسئولیت اعضا،شرایط عضویت ،حقوق اعضا و تعهدات انها
  4-سرمایه ی شرکت ،میزان سهامی که هر شخص می تواند داشته باشد ،میزان ارزش هر سهم ،باز پرداخت سهام و یا نحوه ی انتقال ان ،قوانین مربوط به وکالت یا نماینده گی
  5-قوانین و مقررات مربوط به تشکیل جلسات مجمع عمومی ،قوانین در رابطه با مجمع عمومی ،دعوت از مجامع عمومی و همچنین قید کردن تعداد اعضا برای تشکیل جلسه و این که بین تشکیل دو جلسه چه زمانی باید بگذرد
  6-قوانین مربوط به اعضای هیئت مدیره و بازرسان که شامل نحوه ی انتخاب انها ،وظایف انها ،فوت ، عزل یا استعفا باید بیان شود ،قوانین مربوط به تشکیل جلسات و مشخص کردن افرادی که حق امضا دارند و حدود اختیارات انها ،و مشخص کردن فردی برای افتتاح حساب برای شرکت
  7-بررسی حساب های شرکت ،مخارج مربوط به شرکت ،سال مالی شرکت ،بررسی سود و زیان شرکت بررسی گزارش مربوط به هیئت مدیره و بازرسان شرکت
  8-نحوه ی فعالیت شرکت در رابطه با دارایی های شرکت که قابل تقسیم نیستند
  9-بررسی سود سالانه ی شرکت
  10-باید نحوه ی برخورد شرکت در صورت بروز زیان بیان شود
  11-نحوه ی دادن اگهی در رابطه با اعلان تصمیمات شرکت به اعضای ان
  12-بیان مقررات مربوط به چگونگی عضویت شرکت در شرکت های تعاونی واتحادیه ها
  13-قوانین مربوط به تغییرات اساسنامه
  14-قوانین مربوط به انحلال شرکت و تصفیه ی ان
  15-در صورتیکه شرکت تعاونی بخواهد با شرکت تعاونی دیگری ادغام شود قوانین مربوط به ان بیان میشود
  16-شرکت با موافقت وزارت تعاون در موسسات دیگر سرمایه گذاری می کند

  نکاتی درمورد موضوعات مهم کلیدی در شرکت های تعاونی :
  1-بیان هدف از تشکیل شرکت تعاونی:
  در اساسنامه ی شرکت تعاونی باید هدف از تشکیل چنین شرکتی بیان شود که این هدف را اعضای شرکت تعاونی مشخص می کنند
  2-انتخاب نام برای شرکت تعاونی :
  نام انتخابی برای شرکت تعاونی با نوع فعالیت ان باید در یک راستا باشد و در کنار نام شرکت باید واژه ی تعاونی قید شود ،نام انتخابی باید فارسی باشد و قبلا این نام به ثبت نرسیده باشد
  3-موضوع فعالیت شرکت:
  با توجه به فعالیت شرکت های تعاونی موضوع انها مشخص می شود و این موضوعات با یکدیگر متفاوت هستند و همچنین باید قطعی و مشخص باشد
  4-باید نوع شرکت تعاونی بیان شود :
  شرکت های تعاونی انواع مختلفی دارند باید نوع ان در اساسنامه قید شود مثلا بیان شود شرکت تعاونی مسکن است یا شرکت تعاونی کشاورزی می باشد
  5- محدوده ی فعالیت شرکت تعاونی باید مشخص شود:
  محدوده ی فعالیت شرکت های تعاونی با یکدیگر متفاوت است بعضی از انها در سطح یک شهر فعالیت می کنند بعضی در سطح استان  یا یک وزارت خانه فعالیت می کنند
  6-زمان فعالیت شرکت:
  مدت زمان فعالیت شرکت های تعاونی باید مشخص شود زیرا بعضی از انها امکان دارد ده سال باشد ویا بعضی از انها  زمان فعالیتشان نامحدود می باشد
  7-بیان نشانی شرکت :
  با توجه به این که شرکت های تعاونی دارای شخصیت حقوقی می باشند باید مکان فعالیت انها در اساسنامه قید شود و در روزنامه ی رسمی نیز اگهی شود
  8-بیان میزان سرمایه ی شرکت :
  در اساسنامه ی شرکت باید مقدار سرمایه ی شرکت بیا ن شود
  9-قوانین مربوط به عضویت در شرکت :
  در اساسنامه ی شرکت باید تعداد اعضا ،نحوه ی عضویت انها و چکونگی سرمایه گذاری مشخص شود
  10-قوانین مالی در شرکت های تعاونی:
  این قوانین که شامل بیان میزان سود و زیان شرکت،نحوه ی حسابرسی ،پرداخت سود سهام به اعضا،سال مالی و...می باشد
  11-انحلال و تصفیه :

 • نظرات() 
 • چهارشنبه 13 تیر 1397

  چون در شرکتهای سهامی، سرمایه‎ی شرکت وثیقه‎ی طلبِ طلبکاران است و شخصیت شرکا در آن اهمیت ندارد بنابراین نقل و انتقال سهم در آن آزادانه است یعنی شریک می‎تواند در مواقع لزوم، با انتقال سهمش از شرکت خارج شود. درخصوص مقررات انتقال سهام، بین شرکتهای سهامی عام و خاص تفاوت وجود دارد.

  محدودیت نقل و انتقال سهام در شرکتهای سهامی عام
  در شرکتهای سهامی عام صاحب سهم در انتقال سهم آزادی کامل دارد و حتی در اساسنامه شرکت نیز نمی‎توان خلاف آن را مقرر نمود برابر ماده‎ی۴۱ ل.ق:
  «در شرکتهای سهامی عام نقل و انتقال سهام نمی‎تواند مشروط به موافقت مدیران شرکت یا مجامع عمومی صاحبان سهام بشود.»
  درخصوص ماده فوق باید دانست که این ماده جنبه‎ی امری دارد و شرکا نمی‎توانند برخلاف آن توافق نمایند.

  محدودیت نقل و انتقال سهام در شرکتهای سهامی خاص
  در شرکتهای سهامی خاص آزادی انتقال سهم مورد قبول قرار گرفته است اما مجمع عمومی یا مدیران شرکت می‎توانند این آزادی را محدود نمایند و شروطی را برای انتقال سهام قرار دهند. این امر از مفهوم مخالف ماده ۴۱ ل.ق استنباط می‎شود. از سوی دیگر در شرکت سهامی خاص تعداد شرکا کم است و شرکا حق دارند از ورود اشخاص بیگانه به شرکت جلوگیری کنند تا شرکت حالت خانوادگی یا حرفه‌ای خود را حفظ کند. بنابراین اگر در اساسنامه‎ی شرکت سهامی خاص، شرطی مبنی بر منوط کردن انتقال سهام به تصمیم مجمع عمومی یا هیأت‎مدیره وجود نداشته باشد؛ نقل و انتقال سهام کاملاً آزاد است.
  در مواقعی که یکی از شرکای شرکت سهامی خاص خواهان انتقال سهام خود به شخص دیگر و خروج از شرکت باشد اما شرکت این اجازه را به او ندهد؛ شرکت بایستی سهم شریک خواهان خروج را بازخرید کند و سرمایه خود را به میزان سهم این شریک کاهش دهد. به عبارت دیگر تا میزان مبلغ سهام شریک از میزان سرمایه کم می‎گردد و در اختیار شریک خواهان خروج قرار داده می‎شود و سپس سهام او باطل می‎گردد. شرکت نیز نمی‎تواند چنین سهامی را نگه دارد چراکه این کار به‎منزله خرید سهام توسط خود شرکت است که ممنوع است. (ماده۱۹۸ ل.ق)البته باید توجه داشته که کاهش سرمایه از طریق بازخرید سهام در زمانی که شرکت اوراق قرضه قابل تعویض با سهام را منتشر نموده است امکان‎پذیر نیست. برابر ماده ۶۵ل.ق:
  «از تاریخ تصمیم مجمع عمومی مذکور در ماده ۶۱ تا انقضای موعد یا مواعد اوراق قرضه شرکت نمی‎تواند …. سرمایه خود را …. از طریق بازخرید سهام کاهش دهد….»

  چگونگی انتقال سهام
  نقل و انتقال سهام مستلزم تنظیم سند رسمی نیست اما در مقررات قانونی تشریفاتی برای انتقال سهام بانام قرار داده شده است. درصورتی که این تشریفات در هنگام انتقال سهام رعایت نگردد؛ چنین انتقالی از نظر شرکت و اشخاص ثالث معتبر نیست. باید دانست که خرید و فروش سهام شرکت سهامی در بورس اوراق بهادار توسط کارگزاران بورس انجام می‎شود. هر شخص حقیقی یا حقوقی می‎تواند خریدار سهم شرکت سهامی باشد.

  انتقال سهام بانام
  انتقال سهام بانام باید در دفتر ثبتِ سهام شرکت به ثبت برسد و انتقال‎دهنده یا وکیل یا نماینده‎ی قانونی او باید این انتقال را در دفتر مزبور امضا کند. در موردی که تمام مبلغ اسمی سهم پرداخت نشده است نشانی کامل انتقال‎گیرنده نیز در دفتر ثبت سهام شرکت قید و به امضای انتقال‎گیرنده یا وکیل یا نماینده قانونی او رسیده و از نظر اجرای تعهدات ناشی از نقل و انتقال سهم معتبر خواهد بود. بنابراین انتقال‎گیرنده مسئول پرداخت بقیه مبلغ اسمی سهام خواهد بود و انتقال‎دهنده مسئولیتی ندارد. هرگونه تغییر اقامتگاه نیز باید به همان ترتیب به ثبت رسیده و امضا شود. هر انتقالی که بدون رعایت شرایط فوق انجام گیرد از نظر شرکت و اشخاص ثالث فاقد اعتبار است. (ماده ۴۰ ل.ق)

  انتقال سهام بی‎نام
  سهام بی‎نام به‎صورت سند در وجه حامل تنظیم می‎‎شود و مالک این‎گونه سهام شخصی است که آن را در اختیار دارد. نقل و انتقال سهام بی‎نام با قبض و اقباض انجام می‎شود و نیاز به انجام تشریفات به‎خصوصی ندارد. (ماده۳۹ ل.ق) برابر ماده۳۰ ل.ق نقل و انتقال گواهینامه موقت سهم نیز پس از پرداخت تمامی مبلغ اسمی سهم، با قبض و اقباض انجام می‎گیرد.
  تهران ثبت,ثبت شرکت,تغییرات شرکت,ثبت برند,تنظیم صورتجلسات

  سهام غیرقابل انتقال
  مدیران باید تعداد سهامی را که اساسنامه شرکت مقرر کرده است دارا باشند. این تعداد سهام نباید از تعداد سهامی که بموجب اساسنامه جهت دادن رای در مجامع عمومی لازم است کمتر باشد. این سهام برای تضمین خساراتی است که ممکن است از تقصیرات مدیران منفرداً یا مشترکاً بر شرکت وارد شود. سهام مذکور بانام است و قابل انتقال نیست و تا زمانیکه مدیری مفاصاحساب دوره تصدی خود در شرکت را دریافت ننموده است سهام مذکور در صندوق شرکت بعنوان وثیقه باقی خواهد ماند. (ماده۱۱۴ ل.ق)
  اگر یکی از مدیران بخواهد قبل از تصویب ترازنامه و حساب سود و زیان دوره مالی، کلیه سهام خود را به دیگری انتقال دهد، می‎بایست از او سلب سِمَت شده باشد. بنابراین در این حالت، مدیر باید از مدیریت استعفا دهد و جانشین او برابر مواد۱۱۲ و ۱۱۳ ل.ق از سوی هیأت‎مدیره یا مجمع عمومی عادی انتخاب می‎گردد.

  انتقال سهام به شرکت
  برابر ماده۱۹۸ ل.ق خرید سهام یک شرکت توسط همان شرکت ممنوع است. تفاوتی نمی‎کند که این انتقال مستقیماً توسط شرکت صورت گیرد یا از طریق شخص ثالث و به حساب شرکت. البته باید دانست که خرید سهام شرکت مادر بوسیله شرکتهای وابسته که شخصیت حقوقی مستقلی دارند صحیح است. از سوی دیگر خرید سهام توسط شرکت برای استهلاک سهام بدون اشکال است چراکه در استهلاک سهام سرمایه تغییری نمی‎کند بلکه ارزش سهام مستهلک‎شده از اندوخته‎های اختیاری یا سود قابل تقسیم پرداخت می‎شود.

  اجاره سهام شرکت

  درخصوص امکان اجاره دادن سهام شرکت، اکثریت قضات دادگاههای حقوقی۲ تهران در تاریخ ۱۶/۷/۱۳۶۶ چنین اظهارنظر کردند: نظر به اینکه حق صاحب سهم در شرکت، حق دینی است نه عینی و حقوق دینی قابل واگذاری نیستند. از سوی دیگر شرایط اساسی صحت معامله و ارکان عقد اجاره با توجه به ماده ۱۹۰ قانون مدنی و نیز بنا به تعریف قانونی اجاره از حیث مشخص بودن موضوع معامله و امکان استیفای منفعت و قدرت بر تسلیم در اجاره سهام، مصداق ندارد علی‎هذا سهم‎الشرکه قابل اجاره دادن نیست.بنابراین با توجه به نظر فوق‎الذکر نمی‎توان اجاره سهام شرکت را صحیح دانست.

  رهن دادن سهام

  قانون مدنی در ماده۷۷۱ درخصوص رهن مقرر می‎دارد:
  «رهن عقدی است که به موجب آن مدیون مالی را برای وثیقه به داین می‎دهد. رهن‎دهنده را راهن و طرف دیگر را مرتهن می‎گویند.»
  ورقه سهم مال منقولی است که قابل معامله می‎باشد و درصورت به رهن گذاشتن سهام بی‎نام بایستی این سهم به قبض مرتهن داده شود (ماده ۷۷۲ قانون مدنی) و در رهن سهام بانام می‎بایست مراتب در دفتر سهام شرکت ثبت گردد والا چنین انتقالی از نظر شرکت و اشخاص ثالث بی‎اعتبار خواهد بود.

  انتقال قهری سهام
  انتقال قهری عبارت است از انتقال اموال به دیگری بنا به سببی که ناشی از اراده و توافق طرفین نباشد مانند فوت شخص که موجب انتقال قهری اموال متوفی به ورثه می‎گردد. بنابراین ورثه شخص سهامدار پس از فوت او به قائم‎مقامی از متوفی، جزو سهامداران شرکت می‎شوند و دارای همان حقوقی که متوفی در شرکت داشت، مانند حق دادن رأی و حق دریافت سود، می‎باشند.
   

 • نظرات() 
 • یکشنبه 10 تیر 1397


  دامنه ها


  adakit.ir

  almasshoping.ir     aliabad-samacollege.ir    persianissimo.ir       rashtcemetery.ir    kafetakhfif.ir          axnew.ir

  iranmicronet.ir    astaraonline.ir    atenas.ir    ghorvehtvto.ir     concrete-day.ir


  greencard-pro.ir   varshahid.ir   fllowers313.ir         polyethylenes.ir     boran-barzan.ir        chemaztapeh.ir

  *************************************************************************

  mersada.ir


  ****************************************************************

  ***********************************************************************


        

  *********************************************************************

  *************************************************************************
  ***********************************************************************

   asrejavanan.ir  buyshimmer.ir femalehours.ir arbbatarh.ir buy-best.ir

   ******************************************************************

  bahalbaxx.ir  iranwebbase.ir pnn24.ir rao-co.ir   sisx.ir

  *******************************************************************

  adote.ir asnafkaraj.ir b8b.ir gorganblog.ir buyslim-patch.ir downloadmovies.ir e-fakhteh-a.ir
   
  **********************************************************************
   Ansar83.ir  lovelykids.ir  mazinet.ir   galaxy-kids.ir  gilanjobs.ir   b-gharargah.ir
  Bia2prozhe.ir  newsresan.ir     Yeganehcloob.ir  zibar.ir  Castledl.ir ddfsb.ir  Deckcha.ir

   
   
   


 • نظرات()